Rozhovor s Petrem Vlachem o jeho tvorbě

< anglická verze rozhovoru zde >

Petra Vlacha není v Polné asi potřeba nikomu představovat. Rád bych to ale i tak udělal. A to jako výtvarníka. Je totiž možné, že vám jeho obrazová tvorba doposud unikala. A proto druhým rozhovorem na našem nově vzniklém polenském portálu je rozhovor s Petrem o jeho díle… 

petr-vlach

Ahoj, jak jsi se vůbec dostal k výtvarnému umění? A co tě u něj udržuje dodnes?

Již od raných let jsem rád kreslil a maloval. Nejraději jsem používal tempery. Později mě oslovila Kulhánkova tvorba, začal jsem tedy kreslit úhlem. Tehdy jsem tvořil konkrétní věci – akty, krajinky a tak. Dokonce jsem občas něco z toho v Polné vystavoval. V té době jsem dělal ale třeba také dřevěné intarzie. Po vojně jsem začal podnikat a na uměleckou tvorbu mi nezbývalo tolik času, kolik bych si přál. Pořádně jsem se k tomu vrátil až v posledních letech, kdy jsem začal malovat v duchu abstraktního expresionismu,a nyní tvořím v duchu nového realismu. Mám to jako koníček ve volném čase, tedy dělám co mě baví…

Je začátek nového roku, na čem teď pracuješ? Máš rozpracován nějaký pro tebe prioritní obraz?

…obrazů, děl mám vždy rozděláno několik, pouze to vše závisí na chuti a času, ale v těchto dnech jsem dodělal můj větší obraz,na kterém jsem pracoval více než 13 měsíců z kolekce Lidé jako Růže, jsem rád, že je hotov:))

svatba

SVATBA
ole,mix na plátně,202x402cm

Začínající rok je i časem bilancování nad tím starým. Co pro tebe z hlediska tvé tvorby přinesl rok 2015?

Novou tvorbu v růžích. Nevím, ale nějak se mě to stále drží.)

 Růže 2
KYTICE
olej, mix na plátně
82x82cm

Růže

Požírám ZOO
olej, mix na plátně
122x122cm

Výše si zmínil Kulhánka a jeho umění. Které výtvarníky máš ještě rád? Zaujalo tě významně něco od některého autora v poslední době ?

Je toto hodně, ale čím více sdílím, pozoruji a hledám, tím více jsem ovlivňován, tedy ctím, že méně je někdy více. Ale dnešní GERHARD RICHTER je fakt dobrý…

Dříve jsi tvořil tedy věci spíše konkrétního zaměření, dnes je tvojí doménou abstraktní expresionismus. Jak došlo k tomuto odklonu od původní tvorby?

To nebyl odklon, ale spíše vyústění toho všeho, co jsem tvořil dříve. Rád na plátno dostávám fantazii, myšlenky, nálady, pocity a emoce. Když zavřu oči, tak se mi to všechno zhmotňuje do obrazů. Často jsou to tématické věci, starosti lidí nebo jejich prožitky a to pak zpodobňuji na plátně. Rád tyto věci ze sebe dostanu a malba mi pomáhá k úniku ze všedního života.

Venku řádí zima. Je pro tebe inspirující třeba počasí nebo roční období?

Jasně,však mě to také tlačí více malovat a tvořit v aťasu .

zima
Zima
akryl na plátně
120x160cm

Jak dlouho takový tvůj obraz vzniká? Nosíš nápady třeba předem v hlavě nebo vznikají všechny až nad plátnem?

V hlavě mám vždy rozpracováno tak pět až sedm obrazů. Dokážu sice namalovat obraz za jediný den, ale já si s nimi rád hraji. Mám čas, nikam nespěchám. Moje obrazy vznikají postupně třeba dva až tři měsíce, dolaďuji je a vracím se k nim ještě dlouho po tom, co na nich začnu pracovat. A většinou jich dělám několik zároveň, jak jsem již výše zmínil.

Zajímavým okořeněním tvé tvorby jsou pak jakási prezentační videa, řekněme trailery, v nichž je kombinován příběh právě s myšlenkou a motivem vznikajícího obrazu. Jak tato videa vznikají

Ano, tato videa děláme s mým kamarádem Ivanem Holubem ze Zborné u Jihlavy. On se stará o střih a režii těchto videoklipů, … ty posouvají myšlenku obrazu, tak jak vzniká v mé hlavě, ještě někam dál, ale zároveň slouží i k jejich prezentaci.

Musel si sám sebe někdy do tvorby nutit nebo děláš opravdu jen, když máš chuť, náladu a inspiraci? A měl si někdy období tvůrčího útlumu, protože nebyly nápady a inspirace?A nebo sipřestal tvořit vždy jen v období nedostatku času?

No, to je normální že každý se dostane do útlumu, třeba i v tvorbě, hlavně to nesmí trvat dlouho,aby člověk nezapomněl.

Ale v hlavě to žije stále, a to je dobře.

Máš v plánu letos nějakou výstavu? Chystá se něco v tomto směru? Nebo teď dokonce někde své obrazy vystavuješ?

Letošní rok zahajuji společnou výstavou umělců pořádané SVUV Jihlava v Třebíči v prostorách Zámecké konírny Muzea Vysočiny v termínu 28.1-6.3.2016.

Svoji další výstavu budu mít ve dnech 3.5-31.5.2016 ve Žďáře nad Sázavou ve Staré radnici a v září v Dačicích (Muzeum a Galerie). Uvidíme, co další s podaří či ne).

Existuje nějaký tvůj obraz, který sis tak oblíbil, že bys jej nikdy nevydal z ruky? A je někdo, kdo má větší množství tvých obrazů doma?

Moje manželka:)) a pár kamarádů,kteří si ode mě obrazy koupili domů či do kanceláře. Samozřejmě mám pár obrazů, které jsou neprodejné:) – některé mám u sebe v kanceláři.

kancelar

A co jiné umělecké směry? Nelákají tě? Vím, že občas fotografuješ…

Fotografie mě lákají málo, ale rád fotím svoje díla a třeba je i rád zakomponuji do přírody. A proč ne…

priroda1

priroda2

Co by si našim čtenářům popřál do nového roku?

Samozřejmě hlavně hodně zdraví a spokojenosti. A také Mír, to je to slovo, které se dnes málo používá, možná se za něj i lidé stydí,možná i děti a dnešní mládež ani neví, co to znamená. Tedy vše dobré.

Petr Vlach: https://www.facebook.com/Vlacheu

Ptal se: David Havlíček

Příspěvek byl publikován v rubrice Kutúra, rozHovorování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Rozhovor s Petrem Vlachem o jeho tvorbě

  1. Pingback: Interview with Petr Vlach about his art | Polna-city.info

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *