Rozhovor s Danielem Fialou

Daniel Fiala je nejen autor úspěšné internetové databáze pro milovníky literatury s názvem DatabazeKnih.cz , ale i řady dalších zajímavých webových projektů a stránek. Jaké jsou jeho další aktivity a jak se to aktuálně má s jeho knižní databází, o tom jsme si povídali v našem prvním rozhovoru na Polna-City.info

Tady je…

daniel-fiala

Jsi autor úspěšného projektu DatabazeKnih.cz – vzpomínáš si, kdy jsi se rozhodl, že tento systém vytvoříš?
Prvotní myšlenka přišla někdy na začátku roku 2008, ale definitivně jsem se rozhodl až v létě.

Jak dlouho ti trvalo, než si vytvořil první funkční verzi? A očekával si, že bude projekt takto úspěšný?
V létě 2008 jsem na tom začal pracovat a 8. prosince téhož roku byl web spuštěn. Úspěšnost projektu jsem si samozřejmě moc přál, ale v nejrůžovějších představách jsem očekával maximálně možné jednotky tisíc návštěvníků, nikoliv vysoké desetitisíce.

Proč myslíš (a nebo to dokonce víš), že lidi rádi tento systému užívají?
Třeba to nakonec nedělám tak špatně (smích). Myslím, že web je celkem přehledný a intuitivní na ovládání, o což se snažím každý den a občas mi to uživatelé sami píší. A také jsem měl štěstí na lidi, kteří mi s jeho chodem pomáhají.

Dnes je tato databáze, nepletu-li se, tvojí hlavní pracovní náplní. Co to vše obnáší? Kolik hodin denně se jí věnuješ?
Menší měrou už opravuji a doplňuji údaje knih a autorů (s tím pomáhají sami uživatelé), jinak se starám o vše ostatní, tedy o programování a grafiku, technickou podporu, reklamu a marketing. Průměrně to je asi 6 hodin denně, ale jinak přemýšlím prakticky nonstop, co bych mohl ještě vylepšit.

databaze-knih

Jak se mohou uživatelé zapojit do tvorby projektu?
Stačí když se zaregistrují, a pak mohou doplňovat a opravovat chybějící údaje, psát komentáře, recenze, články, hodnotit knihy, soutěžit, prodávat knihy v bazaru, vést si seznamy přečtených knih, oblíbených autorů atd…

Plánuješ na Databazeknih.cz letos nějaká významnější vylepšení či nějaké změny? Můžeš prozdradit?
Plánů mám spoustu, ale nic konkrétního v současnosti neprozradím…

Co ty jako čtenář? Čteš rád? Jaké knihy jsou tvé oblíbené?
Čtu rád, ale hodně málo. Kdybych četl hodně, neměl bych čas na web (smích). Nejraději mám literaturu faktu – příběhy a rozhovory se zajímavými lidmi. To mě inspiruje a velmi motivuje k vlastní práci.

Co tvé jiné pracovní aktivity? Dělával si webové stránky na zakázku, počítačovou grafiku…
Na to jsem ještě úplně nezanevřel, ale starám se de facto už pouze o zákazníky z minulosti.

Jsi také autorem stránek kapely Škwor, Michala Horáčka. Jak ses k tomu dostal?
V případě Škworu mě oslovila sama kapela. S Michalem Horáčkem jsem byl v občasném e-mailovém kontaktu a následně jsem se mu nabídl sám.

A co tvůj web Kabati.cz – neoficiální web o Kabátech, máš nějaké plány ohledně tohoto webu? A poslechneš si dnes ještě kapelu Kabát?
Ten web pořád funguje a pravděpodobně bude. Na Kabát jsem nezanevřel a poslouchám je. Naposledy jsem je viděl vloni v Pardubicích a slyšel před několika dny.

Měl si i řadu dalších koníčků jako psaní hudebních textů a další. Co děláš ve volném čase dnes? Tedy pokud zrovna nečteš nebo nejsi u PC…
Rád čtu a poslouchám rozhovory se zajímavými lidmi. Těch rozhovorů takhle „přelouskám“ desítky měsíčně, to mě hodně baví. K písňovým textům bych se chtěl zase vrátit, protože teď jsem to dost flákal. Jinak si občas brnknu na kytaru nebo zazpívám. Dále chodím hrát fotbal s kamarády, trochu doma posiluji a občas zajdu na pivo.

Databazeknih.cz získala i nějaká ocenění, což tě jistě potěšilo. Můžeš prozradit o jaké ocenění šlo? Máš v tomto směru nějaké další cíle?
Ano, v listopadu získala 4. místo v anketě Křišťálová Lupa 2015, kde se objevila po boku projektů jako jsou třeba mapy.cz, což mi přijde opravdu neuvěřitelné. Těžko pak mít nějaké další cíle (smích)

Co by si popřál našim čtenářům v roce 2016?
Aby měli pořád dobrou náladu.

 

Otázky pokládal: David Havlíček

Příspěvek byl publikován v rubrice rozHovorování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Rozhovor s Danielem Fialou

  1. Pingback: Polná City Info a jiné lednové projekty | Blog Davida Havlíčka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *